sobota, 2 stycznia 2016

Najlepsze teksty 2015 rokuTakże w 2015, choć nasze możliwości są ograniczone staraliśmy się. Wybieraliśmy teksty szczególnie interesujące, aktualne, ważne. Z tłumaczenia wielu ważnych tekstów z żalem musieliśmy zrezygnować, mamy nadzieję, że w przyszłym roku zdołamy zrobić więcej. Tak, czy inaczej, jak nam się zdaje, udostępniliśmy naszym czytelnikom możliwość lektury w języku polskim wielu ciekawych tekstów ilustrujących, to co dzieje się w ogarniętej kryzysem Rosji. Mamy nadzieję, że na podstawie naszych tłumaczeń można w pewnym stopniu zorientować się, co o swoim losie, problemach, przyszłości myśli niezależna, krytyczna wobec autorytarnej władzy, demokratyczna Rosja. Wśród tłumaczonych przez nas autorów znaleźli się najbardziej cenieni rosyjscy dziennikarze, politolodzy, ekonomiści socjologowie, politycy, ludzie kultury. Julia Łatynina, Ksenia Sobczak, Kirył Rogow, Andriej Kolesnikow, Andriej Mowczan, Władisław Inoziemcew, Jelena Kostiuczenko, Pawel Kanygin, Aleksiej Nawalny, Michaił Zygar, Dmitrij Trawin, Michaił Fiszman, Oleg Kaszyn, Alfred Koch, Tatiana Stanowaja, Aleksander Auzan, Marina Achmedowa, Mumin Szakirow, Michail Sokołow, Jelena Rykowcewa, Leonid Parfionow, Roman Super. Kto choć trochę zna media rosyjskie, będzie wiedział, że wybieraliśmy najlepszych. Poniżej lista wybranych przez nas, najlepszych artykułów 2015 roku. Jeśli ktoś przeoczył, warto do nich zajrzeć.Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku ! 1.
Na co zasługuje Stalin?
Przejmujący tekst Andrieja Mowczana o tym, co stalinizm robił z ludźmi i pilnej potrzebie destalinizacji rosyjskiej historii i życia.

2.
"Nawalny: dlaczego cię nie wsadzają?"
Rozmowa na antenie radia "Echo Moskwy"

3.
Czołgista z Ułan-Ude jedzie na Ukrainę
Głośny wywiad "Nowej Gaziety" z buriackim czołgistą walczącym i rannym na Ukrainie.

4.

Car wszystkich carów

Michaił Zygar, odchodzący właśnie ze swego stanowiska redaktor naczelny telewizji "DOŻD'" o Putinie.

5.

Ze stu wysłanych na front wróciło trzech

http://media-w-rosji.blogspot.com/2015/05/ze-stu-wysanych-na-front-wrocio-trzech.html

Georgij Mirski o cenie, jaka Związek Radziecki zapłacił za II wojnę światową.

6.

Przekazujesz informacje Ukropom: to jest zabronione!

Korespondent "Nowej Gaziety" Paweł Kanygin o tym jak w Doniecku aresztowano go i pobito.

7.

Szałamow: siatka, mydło i ręcznik

O wielkim pisarzy opisującym doświadczenie łagrowe rozmawiają Siergiej Grigorianc i Mumin Szakirow

8.

Koncert dla sześciu facetów we frakach

Wielka gwiazda rosyjskiej estrady w latach dziewięćdziesiątych o koncercie dla Wladimira Putina. I straszne i śmieszne.

9.

Rosja: masa ludzka pogrążona w chaosie

Obszerna i poruszająca rozmowa ze zmarłym w tym roku wielkim historykiem rosyjskim i działaczem czasów pieriestrojki Jurijem Afansjewem.

10.

Rozwód oligarchy, czyli bogaci też płaczą


Ksenia Sobczak rozmawia z Natalia Potaniną o jej rozwodzie z jednym z najbogatszych rosyjskich oligarchów. Nie tylko rosyjski glamour, ale także świetne źródło wiedzy o rosyjskiej mentalności. Obserwuj i polub "Media-w-Rosji" na Facebooku:

Obserwuj nas na Twitterze:

Można też do nas napisać. Zgłosić uwagi, pochwalić, zapytać: mediawrosji@gmail.com

Projekt "Media-w-Rosji" ma na celu umożliwienie czytelnikowi w Polsce bezpośredniego kontaktu z rosyjską publicystyką niezależną, wolną od cenzury. Publikujemy teksty najciekawszych autorów, tłumaczymy materiały najlepiej ilustrujące ważne problemy współczesnej Rosji. Projekt "Media-w-Rosji" nie ma charakteru komercyjnego. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz