czwartek, 21 stycznia 2016

Powrót ze łzami w oczachPrzed kilkoma dniami prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się na Kremlu z delegacją Europejskiego Kongresu Żydów. Organizacja ma swoją siedzibę w Paryżu i reprezentuje interesy europejskich Żydów. Podczas spotkania, szef delegacji, Prezydent Kongresu, Wiaczesław Kantor opowiedział Putinowi o rosnących na Zachodzie nastrojach antysemickich, jego zdaniem Żydzi w Europie znajdują się dziś w najgorszej sytuacji od czasów II wojny światowej. Władimir Putin wyraził zrozumienie dla ich trudnej sytuacji:
"Niech przyjeżdżają do nas do Rosji" - powiedział prezydent. "Żydzi wyjeżdżali ze Związku Radzieckiego, teraz mogą wrócić" - dodał Putin. Przebieg spotkania Władimira Putina z delegacją europejskich Żydów relacjonowały rosyjskie media. Na oficjalną relację, na swojej stronie w Facebooku, zareagował moskiewski dziennikarz Leonid Ragozin. Jego satyryczny felieton opowiada o hipotetycznym powrocie żydowskich uciekinierów w dzisiejszej rosyjskiej rzeczywistości.


We wtorek 19.01, prezydent Władimir Putin przyjął na Kremlu delegacje Europejskiego Kongresu Żydów. 
Dzisiaj na lotnisku Czkałowskim pod Moskwą wylądowały samoloty Ministerstwa do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych z pierwszą grupą żydowskich uciekinierów z Paryża. Każdy z tych, komu udało się uratować i uciec od krwawego chaosu w Europie, gotów jest opowiedzieć swą tragiczną historię, Ich doświadczeniem były pogromy, więzienia pod otwartym niebem, kamieniowanie, odrąbywanie głów na placu przed Luwrem.

Ich emocje są zrozumiałe, a jednak przepełnia ich nadzieja. Przed trapem wiodącym na pokład każdego samolotu czekają na nich szefowie regionów. W nich Federalna Służba Migracyjna przygotowała nowe komfortowe obozy dla przesiedleńców.


Jubilerzy jadą do Magadanu


Jakucja i i Obwód Magadański czekają na przybycie znakomitych żydowskich jubilerów, którzy zajmą się szlifowaniem miejscowych brylantów. Krym ma nadzieję, iż uda mu się skorzystać z doświadczenia producentów wina pozbawionych winnic przez bojowników Państwa Islamskiego. W Czeczenii brakuje koszernych restauracji i sklepów. W Dagestanie mają nadzieję, iż będzie teraz możliwa hodowla trufli i ślimaków.

W medresie w Tatarstanie słyszano o wybitnych żydowskich teologach. Czeka ich powitanie niczym wielkich islamskich sędziów kadi. Stolica rosyjskiego masła Wołogda marzy o tym,  by w końcu zdobyć tajną recepturę słynnego prowansalskiego majonezu. Na położonym na dalekiej północy Tajmyrze, w oddziałach Sbierbanku brakuje doświadczonych specjalistów, w żydowskiej wspólnocie w Paryżu jest ich bardzo wielu.

W szczególnie emocjonalnym nastroju wyczekuje uciekinierów położony na rosyjskim Dalekim Wschodzie Żydowski Obwód Autonomiczny Birobidżan. Teraz tam, gdzie łączą się ze sobą dwie potężne rzeki Bira i Bidżan, na granicy z wielkimi Chinami,  mają nadzieję, iż wreszcie możliwe będzie odrodzenia żydowskiego stylu życia i jego ducha. Z przepełnionym radością oświadczeniem na ten temat wystąpił miejscowy rabin Li ZhenCzin.

"Rosja zawsze traktowała Żydów z wielką gościnnością. Od wieków Żydzi czują się w niej jak w domu, nigdy nie spotykały ich u nas najmniejsze nieprzyjemności i represje". - oświadczył główny rabin Rosji Berł Lazar.


Łzy Bernadette Schneider


W oczach Bernadette Schneider widoczne są łzy: "C'est magnifique! Vive la Russie". W Paryżu Bernadette była właścicielką malej kawiarni na Monmartre. Teraz czeka ją daleka droga do syberyjskiego Obwodu Kemerowskiego. Tam, na brzegu malowniczej rzeki Uskat, w osadzie Krasnobrodskaja  Bernadette będzie miała szansę na powrót do normalnego życia. W miejscowym technikum zawodowym zdobędzie nowy zawód palacza w kotłowni. Bernadette nie kryje nadziei na nowe, stabilne i wolne od zagrożeń życie.


Tłum.: ZDZ


Oryginał można znaleźć na Facebooku Leonida Ragozina:  https://www.facebook.com/leonid.ragozin/posts/10153444642123920?pnref=story


*Leonid Ragozin, niezależny dziennikarz moskiewski, w przeszłości szef redakcji zagranicznej tygodnika "Newsweek Russia", a także producent moskiewskiego biura telewizji BBC. Jest współautorem przewodników po krajach b. ZSRR publikowanych przez wydawnictwo "Lonely Planet". Jego teksty można dziś znaleźć na lamach prasy rosyjskiej i zagranicznej. 

Obserwuj i polub "Media-w-Rosji" na Facebooku:

Obserwuj nas na Twitterze:

Można też do nas napisać. Zgłosić uwagi, pochwalić, zapytać: mediawrosji@gmail.com

Projekt "Media-w-Rosji" ma na celu umożliwienie czytelnikowi w Polsce bezpośredniego kontaktu z rosyjską publicystyką niezależną, wolną od cenzury. Publikujemy teksty najciekawszych autorów, tłumaczymy materiały najlepiej ilustrujące ważne problemy współczesnej Rosji. Projekt "Media-w-Rosji" nie ma charakteru komercyjnego. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz