poniedziałek, 11 stycznia 2016

Rosja po Putinie: potrzebna jest desowietyzacja i dekagebizacja !Jest jednym z najbardziej radykalnych krytyków reżimu Wladimra Putina. Najpierw jednak, jeszcze w czasach radzieckich,  świat poznał go jako wielkiego mistrza szachów. Kiedy ograniczył swą aktywność szachową Garri Kasparow zaangażował się w politykę. W 2007 roku próbował zgłosić swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich. W publikowanych w światowych mediach artykułach nie szczędzi Kremlowi najostrzejszej krytyki. Na początku roku, zamieszczony przez niego na Facebooku tekst o tym, jak Rosja winna rozliczyć się z dziedzictwem reżimu Putina, wywołał żywą dyskusję. Polemizowali z nim znani publicyści i politolodzy, np. Oleg Kaszyn i Stanisław Biełkowski. Kasparow uważa, iż po klęsce reżimu Putina Rosji niezbędna będzie radykalna desowietyzacja i dekagebizacja.


Autor: Garri Kasparow

Choć nie porzucił szachów całkowicie, przede wszystkim Garri Kasparow zaangażował się w opozycyjną działalność polityczną. 

  


Jak pokazuje historia, w przypadku takich dyktatur jak reżim Putina klęska prowadzonego przez nie agresywnego kursu w polityce zagranicznej uruchamia mechanizm wiodący do fali protestów wewnątrz kraju. Mówiłem już o tym, rezygnacja z koncepcji imperium, to dla Rosji zadanie podstawowe. Będziemy musieli zająć się tym, czego nie zrobiono 25 lat temu. Trzeba będzie znaleźć odpowiedź na pytanie, jak powinno wyglądać państwo o nazwie Rosja. Naszemu krajowi potrzebna jest szczepionka uodporniająca go na działanie wirusa imperialnego. Musimy ostatecznie uwolnić się od bólów fantomowych wywoływanych "utratą wielkości". Reżim putinowski wykorzystuje te właśnie iluzje imperialne, by zapewnić sobie poparcie ze strony znacznej części społeczeństwa rosyjskiego. Dzięki nim, udaje mu się zminimalizować rosnące napięcie o charakterze społeczno-ekonomicznym.


Okres oczyszczenia


Ludzie powinni sobie w końcu uświadomić, że wszystkie te sprawy są ze sobą powiązane wzajemnie. Jest rzeczą oczywistą, iż Rosji po upadku reżimu Putina będzie potrzebny "okres oczyszczenia". Ludzie winni go wykorzystać dla tego, by uświadomić sobie, iż za wszystko, za wsparcie udzielane Putinowi, za Gruzję, Krym i Donbas przyjdzie nam zapłacić. Niemcy i Japonia poniosły gigantyczne koszta za rozpętanie wojny światowej. Od siedemdziesięciu lat zaaplikowana im szczepionka działa skutecznie. Nasze zadanie polega na tym, by nie dopuścić, by Rosja zapłaciła równie wysoką cenę. Ale równocześnie ludzie muszą zrozumieć, iż pewne koszta ich nie ominą. Będą musieli dowiedzieć się, iż to oni sami faktycznie wspierali dokonywane przez reżim przestępstwa. Będą musieli wysłuchać prawdy o tym, że kraj poddany został rabunkowi przy ich aprobacie. I że proces odbudowy potrwa przynajmniej równie długo, ile trwało okradanie kraju.


Tradycja NKWD, KGB, FSB


Z tego powodu, jestem zdania, iż bezpośrednio po upadku reżimu Putina przeprowadzenie wyborów pozbawione byłoby sensu. Ich skutkiem byłoby dojście do władzy ludzi skłonnych do pocieszenia narodu, do zrzucenia całej odpowiedzialności na dyktatora i jego najbliższe otoczenie. Usłyszelibyśmy, iż niestety doszło do określonych wypaczeń i niewielkich naruszeń praworządności. A jednak termin wypaczenia nie wystarczy. Reżim Putina był kontynuatorem tradycji totalitarnej, systemu odpowiedzialnego za niszczenie najlepszych przedstawicieli narodu. Kontynuuje on działalność przestępczą takich organizacji, jak WCZK, OGPU, NKWD, KGB, FSB.


Jedna Norymberga nie wystarczy


Będzie nam niezbędny nie tylko własny proces norymberski zdolny do sformułowania prawnej oceny przestępstw popełnionych przez dyktaturę komunistyczną, ale i rzeczywiste kryminalne procesy sądowe pociągające do odpowiedzialności architektów reżimu i ich pomagierów. Jest nam faktycznie potrzebna totalna desowietyzacja, a przede wszystkim dekagebizacja społeczeństwa. Z ideologicznym dziedzictwem KPZR, w mniejszym, lub większym stopniu udało nam się już rozliczyć. Na Kremlu, w Dumie, w innych organach władzy znajdują się dziś ludzie pozbawieni wszelkich hamulców. Stało się tak przede wszystkim dlatego, iż archiwa KGB pozostały zamknięte po dziś dzień.


Tłum.: ZDZ

Oryginał ukazał się na stronie Garri Kasparowa w Facebooku:


*Garri Kasparow (1963), w czasach radzieckich szachowy mistrz świata, uznawany przez wielu ekspertów za największego mistrza w historii tej dziedziny sportu. Od 2005 roku bierze udział jedynie w imprezach o mniejszej randze. Zaangażował się wówczas aktywnie w opozycyjną działalność polityczną. Jest radykalnym krytykiem reżimu Władimira Putina. Utrzymywany przez niego portal kasparov.ru został w Rosji zablokowany. Jest jednym z najbardziej radykalnych przywódców anty kremlowskiej opozycji. 

Obserwuj i polub "Media-w-Rosji" na Facebooku:

Obserwuj nas na Twitterze:

Można też do nas napisać. Zgłosić uwagi, pochwalić, zapytać: mediawrosji@gmail.com

Projekt "Media-w-Rosji" ma na celu umożliwienie czytelnikowi w Polsce bezpośredniego kontaktu z rosyjską publicystyką niezależną, wolną od cenzury. Publikujemy teksty najciekawszych autorów, tłumaczymy materiały najlepiej ilustrujące ważne problemy współczesnej Rosji. Projekt "Media-w-Rosji" nie ma charakteru komercyjnego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz