czwartek, 28 sierpnia 2014

"Nie będę więcej milczał" – oświadczenie Michaiła Chodorkowskiego


Nie jest tu potrzebny żaden lead, żadne słowo wstępne. Michaił Chodorkowski odsiedział 10 lat uwięziony przez reżim Putina. 

Teraz krzyczy, protestując przeciw ukraińskiej awanturze wojennej.


Walczymy z Ukrainą. To prawdziwa wojna. Wysyłamy tam żołnierzy i technikę. Ukraińcy się bronią dzielnie, ale wycofują się. Siły, rzecz jasna, są nierówne.


A jednocześnie nasza władza bez końca kłamie. Tak, jak kłamała jeszcze w latach osiemdziesiątych na temat Afganistanu. I w latach dziewięćdziesiątych na temat Czeczenii. Dziś – na temat Ukrainy. A my chowamy swoich wczorajszych współtowarzyszy, przyjaciół i bliskich. Mamy ich po obu walczących ze sobą stronach. Zabijają się nawzajem, nie dlatego, że tego chcą, ale dlatego, że starzejącej się władzy zawsze potrzebna jest krew.


Wszystko to wiemy.  Dlatego władza łże.


Ale dlaczego udajemy, że w to wierzymy? Przestraszyliśmy się? Nawet boimy się myśleć? A nie boicie się tracić własnych dzieci? Strzelać do braci? Jak będziemy później żyć ?


Wiedzcie, mogliśmy to zatrzymać. Wystarczy po prostu wyjść na ulice, zagrozić strajkiem. Władzę od razu zdmuchnie, władza jest tchórzliwa. Ale nie, będziemy udawać, że wierzymy. I będziemy płakać na pogrzebach.


Więc wiedzcie, ja więcej milczeć nie będę !
Oryginał można znaleźć na portalu Centrum Prasowego Michaiła Chodorkowskiego i Platona Lebiediewa:

http://www.khodorkovsky.ru/news/2014/08/28/18894.html


Obserwuj i polub "Media-w-Rosji" na Facebooku:

Obserwuj nas na Twitterze:

Można też do nas napisać. Zgłosić uwagi, pochwalić, zapytać: mediawrosji@gmail.com

1 komentarz:

  1. Dziekuje za Wasza swietna strone. I prosze o wiecej. Serdecznie pozdrawiam. ANDRZEJ.

    OdpowiedzUsuń