środa, 26 marca 2014

Ile kosztuje w Rosji telewizja wolna od cenzury?Jedyna w Rosji niezależna stacja telewizyjna „TV Dożd’” nie poddaje się. Pozbawiona na polecenie Kremla dostępu do sieci kablowych i dochodów z reklamy zwróciła się do swoich widzów i przyjaciół z apelem o wsparcie. Aleksander Winokurow, współwłaściciel stacji, podaje na swym blogu interesujące dane na temat jej budżetu. Na początku bieżącego roku, gdzieś tak w połowie stycznia, opracowaliśmy szczegółowy i całkiem niezły biznes plan dla naszej stacji. Chcieliśmy przedstawić go potencjalnym inwestorom. Doszliśmy do wniosku, że tego, co chcemy pokazać nie musimy się wstydzić. Zgodnie z planem, w roku 2014 nasza średnia miesięczna strata miała wynosić  42,5 miliona rubli (ok. 4 milionów złotych)*. W końcu roku, rozmarzyliśmy się, powinniśmy już zarabiać więcej, niż wydajemy.W sklepie internetowym widzowie i przyjaciele "TV Dożd'" kupują koszulki z jej emblematem, w ten sposob odpowiadając na apel o wsparcie. Pamiętacie zapewne, zgodnie z planem, naszym podstawowym źródłem wpływów miała być reklama telewizyjna. Trochę mniej, choć także dosyć sporo mieliśmy zarabiać na reklamie w Internecie (materiały video, bannery, projekty specjalne), innymi źródłami przychodów miały być opłaty od sieci kablowych, opłaty abonamentowe w Internecie.

Kiedy sytuacja uległa radykalnej zmianie, przez dłuższy czas zastanawialiśmy się, jaki jest nam niezbędny budżet, by "TV Dożd’" mogła przetrwać jako pełnowartościowa stacja telewizyjna.

Jak wynika z naszych obliczeń minimalny budżet miesięczny, jaki pozwala nam funkcjonować wynosi 20,6 miliona rubli (ok. 1,6-1,7 miliona złotych). Z mniejszym budżetem nie damy rady.

Tak wygląda dla przykładu jego struktura:

- Pensje – 10,3 mln Rubli (800-900 tys. złotych)
- Składki na ubezpieczenia społeczne – 2,9 mln rubli (250 tys. )
- Produkcja i dystrybucja – 2,6 mln rubli (210-220 tys. złotych)
- Sprzedaż i marketing – 1,7 mln rubli (150 tys. złotych)
- Koszty administracyjne – 3,1 mln. rubli (260-280 tys. złotych).

Obecnie przestaliśmy płacić sieci kablowej "Trikolor", znacząco obcięliśmy pensje pracowników.

To dużo, czy mało?

Jak wiadomo budżet stacji telewizyjnej "Russia Today" w roku 2013 wynósł 11,2 miliarda rubli (1 miliard złotych), miesięcznie stacja wydawała 933 miliony rubli.

Budżet Rosyjskiej Telewizji Publicznej wynosi 1,5 miliarda rubli rocznie (120-130 mln złotych), to jest 125 mln rubli miesięcznie (10 mln złotych). 

Nasi koledzy z telewizji "RBK" wydali w roku 2013 mniej więcej 900 mln rubli (80 mln złotych), to jest wydawali 75 mln rubli miesięcznie (jeśli się pomyliłem, niech mnie ktoś poprawi).

Jestem gotów odpowiedzieć na inne pytania, jeśli ktoś zechce je zadać.

PS.

-  Może ta informacja będzie dla kogoś ważna – pensja dyrektora generalnego stacji wynosi obecnie 14,4 tys. rubli miesięcznie (1300 złotych).

- Za wynajem pomieszczeń na terenie dawnej fabryki czekolady "Krasnyj Oktiabr" płaciliśmy i płacimy czynsz zgodny z cenami na rynku.


Oryginał rosyjski można znaleźć pod adresem: http://tvrain.ru/blog/blog_aleksandra_vinokurova/skolko_stoit_mesjats_dozhdja-420/


*Wycenę w złotych polskich podajemy szacunkowo. Obecnie 100 rubli to mniej więcej 8  złotych 


Telewizję "Dożd'" ("Deszcz") można oglądać na stronie internetowej www.tvrain.ru


Apel stacji o wsparcie w języku angielskim został zamieszczony pod adresem: http://tvrain.ru/?lang=en
Dołącz do nas na Facebooku: https://www.facebook.com/mediawrosji
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz