czwartek, 26 lutego 2015

Pisarz Władimir Wojnowicz: Sawczenko stanie się symbolemList otwarty wybitnego pisarza Władimira Wojnowicza jest głosem szczególnie ważnym w obronie prowadzącej głodówkę w moskiewskim więzieniu ukraińskiej pilotki Nadieżdy Sawczenko. Wojnowicz nie odwołuje się do wartości moralnych, w jego glosie brzmi nuta pragmatyzmu. Pisarz ostrzega prezydenta Putina, iż niekiedy śmierć jednego człowieka może się odbić szerszym echem, niż śmierć setek na polu walki. Wojnowicz opisuje w lakonicznym stylu, jakie konsekwencje może mieć dla prezydenta  Putina śmierć ukraińskiej pilotki.


 


Głodówkę w moskiewskim więzieniu Nadieżda Sawczenko prowadzi od ponad 2 miesięcy.
Obawy o jej los sa coraz bardziej uzasadnione. 

List otwarty do prezydenta Rosji.
Panie Prezydencie !

Jeśli młoda ukraińska bohaterka Nadieżda Sawczenko umrze z głodu w rosyjskim więzieniu, być może w żaden sposób nie obrazi to uczuć pańskiego elektoratu. Ale warto by pomyślał Pan, jakie wrażenie zdarzenie to może wywrzeć na światowej opinii publicznej. Jest całkiem możliwe i łatwe do przewidzenia, iż jego reakcja będzie nawet ostrzejsza, niż na przyłączenie Krymu i wojnę w Donbasie. Ludzie są tak skonstruowani, iż niekiedy śmierć jednego człowieka jest dla nich większym wstrząsem, niż strata życia przez setki na polu walki. I dziś trudno panu zazdrościć, gdy się obserwuje, jak się do pana odnoszą poza granicami naszego kraju. Jednak po śmierci Sawczenko, będzie lepiej jeśli przestanie się pan pojawiać w ogóle w stolicach państw zachodnich. Tłumy ludzi będą pana witać obraźliwymi okrzykami, będą rzucać w pana brzydko pachnącymi przedmiotami. A imię Sawczenko stanie się symbolem. Będą o niej opowiadać legendy, pisać książki, kręcić filmy i nazywać place i ulice jej nazwiskiem.

Proszę pana, by nie okrywał pan kolejny raz hańbą Rosji i samego siebie i nie dopuścił do śmierci tej odważnej dziewczyny.

Stawiane jej zarzuty są niemądre, z ich oceny wynika, iż powinno się ją po prostu zwolnić.

Władimir Wojnowicz

Moskwa
Oryginał listu ukazał się na portalu openrussia.org: https://openrussia.org/post/view/2976/

*Władimir Wojnowicz (ur. 1932), jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy i intelektualistów rosyjskich. W czasach komunistycznych Bral aktywny udział w ruchu na rzecz praw obywatelskich.  Część jego utworów utrzymana jest w stylu groteskowej antyutopii. Do najbardziej znanych powieści pisarza należą „Życie i niezwykłe przygody żołnierza Iwana Czonkina”, „Pretendent do tronu” „Moskwa 2042”, „Spiżowa miłość Agłai”. W 1974 roku Wojnowicza wykluczono ze Związku Pisarzy, w 1980 wyjechał na Zachód. W 1981 roku pozbawiono go obywatelstwa radzieckiego. W 1990 roku obywatelstwo ZSRR zostało mu zwrócone. Wiele utworów pisarza ukazało się w tłumaczeniu na język polski. 


Inne materiały poświęcone Nadieżdie Sawczenko:


Od ośmiu miesięcy przebywa w areszcie. Zarzucono jej współudział w zamordowaniu rosyjskich dziennikarzy. Ukraińska pilotkę Nadieżdę Sawczenko schwytali separatyści z Donbasu, po czym przewieziono ją do Rosji. Już w momencie aresztowania cieszyła się na Ukrainie sporą sławą. Podziwiano jej wyjątkową biografię. Kilkakrotnie ubiegała się o przyjęcie do szkoły lotniczej. Służyła w Iraku. Została pierwszą kobietą lotnikiem w ukraińskich silach zbrojnych. Teraz samotna prowadzi dramatyczną głodówkę w moskiewskim areszcie śledczym. Jak mówi sama, jest gotowa na śmierć...
Obserwuj i polub "Media-w-Rosji" na Facebooku:

Obserwuj nas na Twitterze:

Można też do nas napisać. Zgłosić uwagi, pochwalić, zapytać: mediawrosji@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz