poniedziałek, 9 marca 2015

Niemcowa zabili oburzeni islamiści? Nonsens !Od chwili aresztowania podejrzanych o zamach na Borysa Niemcowa, oficjalne organy śledcze sugerują, iż motywem zbrodni, było ich oburzenie na Niemcowa za jego krytyczne wypowiedzi na temat islamu. Ilja Jaszyn, działacz opozycji demokratycznej i bliski przyjaciel zamordowanego polityka, w swoim wpisie na Facebooku nazywa tego rodzaju wersję brednią. Jego zdaniem, jej celem jest uwolnienie od osobistej odpowiedzialności prezydenta Rosji Władimira Putina i jego sojusznika prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa. Autor: Ilja Jaszyn  
Wygląda na to, iż organy śledcze sformułowały oficjalną wersję. Ich zdaniem najbardziej uzasadnione jest przypuszczenie, że Borysa Niemcowa zabili radykalni muzułmanie w odpowiedzi na jego krytyczne wypowiedzi o islamie. To nie tylko całkowity nonsens. Nie mam wątpliwości, iż taka wersja jest rezultatem oficjalnego zamówienia ze strony Kremla. Dla władz jest ona całkowicie do zaakceptowania. Nic dziwnego, iż pociągający za cyngiel Dadajew, jak wiadomo już po zabójstwie prezydent Czeczenii Kadyrow scharakteryzował go jako „prawdziwego patriotę i żołnierza”, opisując motywy swego przestępstwa, mówi przede wszystkim o islamie.

Dzięki Władimirowi Putinowi Ramzan Kadyrow stał sie suwerennym władcą Czeczenii. Jak
dlugo przetrwa sojusz satrapy z Kaukazu z dyktatorem na Kremlu?
Nie mówił źle o islamie


Jednak Niemcow nigdy nie powiedział na ten temat złego słowa. W odniesieniu do religii demonstrował zawsze pełną tolerancję. Rzecz jasna, potępił terrorystów, zabójców redakcji paryskiego magazynu „Charlie-Hebdo”. Ale do opinii publicznej na ten temat dotarło wiele głosów znacznie głośniejszych i bardziej radykalnych. Niemcow potępiał zabójców, ale nigdy nie mówił źle o islamie. Wersja według której, to właśnie Niemcow najbardziej zirytował radykalnych islamistów w Rosji, nie wytrzymuje krytyki.

Zauważmy przede wszystkim, iż oficjalna wersja śledztwa całkowicie uwalnia od odpowiedzialności prezydenta Putina. Stało się coś wręcz odwrotnego, propaganda państwowa zdobyła możliwość charakteryzowania prezydenta jako szczególnie skutecznego szefa: to on wydał polecenie operacyjne, by jak najszybciej znaleźć zabójców, w rezultacie działania śledcze okazały się nadzwyczaj skuteczne, i patrzcie – brodaty degenerat w kajdankach składa zeznania i przyznaje się do zbrodni.


Niewinny Kadyrow


A w dodatku, oficjalna wersja śledztwa nie stanowi większego niebezpieczeństwa i dla prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa, choć do pewnego stopnia, nie uda mu się uniknąć pewnych strat o charakterze wizerunkowym. Przyznający swoją winę Dadajew jest w końcu dawnym  funkcjonariuszem kadyrowskich struktur siłowych. Zna także osobiście szefa republiki, z jego rąk otrzymywał nagrody państwowe. Dla każdego obserwatora usiłującego zachować obiektywność, musi być oczywiste, iż krwawy ślad z Mostu Zamoskworieckiego prowadzi wprost do gabinetu Kadyrowa. Ale śledczy teraz mają możliwość, by nawet z formalnego punktu widzenia pozostawić Kadyrowa w spokoju. W końcu Dadajew wziął całą winę na siebie, przyznał też, iż faktycznie, był organizatorem zamachu. A to, że krytyczna wobec władz część społeczeństwa będzie uznawać Kadyrowa za mordercę… Można na to machnąć ręką. Ci ludzie w końcu nigdy nie mieli wątpliwości, iż ręce Kadyrowa aż po łokcie unurzane są we krwi.

Jak się wydaje się spełniają się właśnie nasze najgorsze oczekiwania. Za zbrodnię odpowie cyngiel, prawdziwi zleceniodawcy zabójstwa dysponujący władzą państwową pozostaną na wolności.

Pozostaną – na razie.

Osobiście jestem przekonany, iż ci niegodziwcy także znajdą się za kratkami. Jednak, by sprawiedliwość mogła zwyciężyć w Rosji, potrzebna jest zmiana władzy, Dokąd na Kremlu znajduje się Putin, trudno się spodziewać, iż władze przeprowadzą obiektywne, wolne od uprzedzeń śledztwo w sprawie zamordowania naszego  przyjaciela.

Tłumaczenie: KW


Oryginał tekstu opublikowany został na stronie Ilji Jaszyna w Facebooku:

https://www.facebook.com/yashin.ilya?fref=ts


*Ilja Jaszyn (1983), jeden z czołowych działaczy rosyjskiej opozycji demokratycznej. Swoją działalność zaczynał w partii „Jabłoko”. Obecnie jest szefem moskiewskiej organizacji partii „PARNAS”. Wielokrotnie zatrzymany podczas organizowanych przez opozycję akcji ulicznych. Był przyjacielem zabitego Borysa Niemcowa. 
Obserwuj i polub "Media-w-Rosji" na Facebooku:

Obserwuj nas na Twitterze:

Można też do nas napisać. Zgłosić uwagi, pochwalić, zapytać: mediawrosji@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz