środa, 28 października 2015

Kasa świeci pustkamiSiluanow: Rok 2016 może być ostatnim dla Funduszu Rezerwowego


Jak informuje TASS minister finansów Rosji Anton Siluanow oznajmił na posiedzeniu Rady Federacji, iż rok przyszły może stać się ostatnim dla Funduszu Rezerwowego.

Po latach inflacji za 1 rubla nie kupi się nic. 
 „Nasz zasób rezerw zmniejszy się w 2015 roku o wielkość 2,6 bilionów rubli (ok. 40,85 miliardów dolarów – przyp. tłum.), czyli więcej niż o połowę. Oznacza to, że rok 2016 będzie ostatnim, w którym wolno nam będzie w takim tempie trwonić nasze rezerwy. Potem takich zasobów nie będziemy już mieli” - powiedział Siluanow.

„Jeżeli obecne ceny ropy oraz kurs rubla do dolara utrzymają się, przy czym bieżąca cena baryłki ropy Ural wynosi  około $ 44, a kurs rubla około  62 ruble za dolar, to zabraknąć nam może w budżecie 900 miliardów rubli. To jest konkretne zagrożenie.” - powiedział minister.  Projekt rosyjskiego budżetu na rok 2016 skonstruowano w oparciu o średnioroczną prognozę ceny ropy na poziomie $ 50 za baryłkę oraz średni kurs rubla 63,30 za dolara w roku.  Projekt ten ministerstwo zaproponowało Dumie 23 października. Zgodnie z tym dokumentem dochody budżetowe w roku przyszłym maja wynieść 13 bilionów 738,5 miliardów rubli, a wydatki 16 bilionów 098,7 miliardów. Oznacza to deficyt na poziomie 2 bilionów 360,2 miliardów rubli, co stanowi 3% PKB. Pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej zaplanowano w Dumie na 13 listopada.


Jak wcześniej przewidywał Siluanow, wysokość zasobów Funduszu Rezerwowego wyniesie 3,4 biliona rubli. „W przeważającej części rezerwy te przeznaczone będą na pokrycie deficytu budżetu roku 2016. Natomiast środki Funduszu Dobrobytu Narodowego pozostaną na poziomie niezmienionym 4,9 miliardów rubli.” - oświadczył minister Siluanow.

W uzupełnieniu tych przewidywań Tatiana Niestierenko, zastępczyni ministra oświadczyła, że  w sytuacji, gdy brak jest zbytu na rynkach zagranicznych, zasoby pozostałe jeszcze w obu funduszach Federacji Rosyjskiej zostaną całkowicie wyczerpane w latach 2017-2108. „Przy deficycie budżetowym o tych rozmiarach i niewielkich szansach na jego zniwelowanie wskutek braku eksportu, środki funduszy są zasysane na pokrycie deficytu. Wzrost i inwestycje w sektorze prywatnym przemysłu (w tych warunkach) nie są możliwe, a fundusze rezerwowe zostaną wydrenowane. Liczymy się z tym, że przy obecnym tempie konsumowania środków z funduszy przestaną one istnieć. W latach 2017-2018 zasoby, które wypracowaliśmy w czasach wysokich cen ropy zostaną skonsumowane.” - powiedziała Niestierenko.

Wcześniej agencja TASS, powołując  się na dane Ministerstwa Finansów, informowała że według poprzednich prognoz przewiduje się wydatki z Funduszu Rezerwowego na poziomie 2,136 biliona rubli w roku 2015, a w 2016 2,623 biliona.

Komentując doniesienie TASS należy zauważyć, że rosyjskie zaangażowanie wojskowe w Syrii drenując dodatkowo rosyjskie finanse grozi, iż fatalne prognozy ministra Siluanowa i jego zastępczyni zostaną potwierdzone przez rzeczywistość.


Na podstawie TASS Maciej Górski
Obserwuj i polub "Media-w-Rosji" na Facebooku:

Obserwuj nas na Twitterze:

Można też do nas napisać. Zgłosić uwagi, pochwalić, zapytać: mediawrosji@gmail.com

Projekt "Media-w-Rosji" ma na celu umożliwienie czytelnikowi w Polsce bezpośredniego kontaktu z rosyjską publicystyką niezależną, wolną od cenzury. Publikujemy teksty najciekawszych autorów, tłumaczymy materiały najlepiej ilustrujące ważne problemy współczesnej Rosji. Projekt "Media-w-Rosji" nie ma charakteru komercyjnego. 

2 komentarze:

 1. 2,6 trylionów rubli : Błąd w tłumaczeniu - powinno być bilionów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za zwrócenie uwagi. Jutro zajmę się poprawkami.
   Pozdrawiam
   MG

   Usuń