czwartek, 20 czerwca 2013

Holocaust nie był klejem do tapet

   W sobotę 22.06, na festiwalu filmowym w Moskwie odbędzie się premiera dokumentalnego filmu Mumina Szakirowa  „Holocaust – klej do tapet”. O tej historii pisała polska prasa. W popularnej audycji telewizyjnej dwie młode dziewczyny zapytano, co to takiego Holocaust. Żadna z nich nie miała zielonego pojęcia, za to samo słowo Holocaust skojarzyło im się z popularnym w Rosji preparatem do walki karaluchami o nazwie „Dichłofoz”. Po chwili zastanowienia, odpowiedziały, że Holocaust to klej do tapet.

   Mumin Szakirow , dziennikarz radiostacji Swoboda, zaprosił dziewczyny do udziału w prowadzonej przez siebie audycji. Mumin zrozumiał od razu, że nie chodzi tu o pojedynczy wybryk, głupstwo jakie siostry Karatyginy palnęły na antenie. Holocaust to w Rosji mało znany fragment II wolny światowej, w szkole dzieci wychowywane są w kulcie dla bohaterstwa radzieckiego żołnierza, o skonstruowanej przez hitlerowców maszynie śmierci do zabijania Żydów nie dowiedzą się niczego.

   Dziewczyny pochodzą z prowincji, do Moskwy przyjechały się uczyć, żeby się utrzymać, muszą jednocześnie pracować. Ich matka, gdy dowiedziała się o występie córek przejęła się ich kompromitacją, potem jednak postanowiła sprawdzić, kto na klatce schodowej, w ich prowincjonalnym domu z wielkiej płyty słyszał o Holocauście. Nie słyszał nikt.

Trailer filmu Mumina Szakirowa "Holocaust - klej do tapet?". Więcej informacji o filmie można znaleźć na stronie www.bactria-film.com

 
  Szakirowowi pomógł Polski Ośrodek Kulturalny w Moskwie. Dyrektorowi Markowi Radziwonowi spodobał się pomysł, by siostry zabrać do Polski i pokazać im Oświęcim. Podczas kilkudniowej podróży obie przeszły przyspieszoną lekcję historii. Na ekranie w filmie Szakirowa widać ich przerażone twarze, gdy oglądają oświęcimską wystawę.

  Piękny film Szakirowa obiegnie światowe ekrany. Na całym świecie postawione przez Szakirowa pytania są aktualne. Jak opowiadać młodym pokoleniom o najstraszniejszej zbrodni XX wieku, przemysłowym morderstwie dokonanym na Żydach? Dlaczego trzeba upowszechniać prawdę o tej tragedii? Jakim językiem, w jaki sposób, by i nowe pokolenia zdolne były pojąć wyjątkową potworność tamtej hitlerowskiej zbrodni.

  Trailer filmu można obejrzeć na stronie www.bactria-film.com

  Im prędzej pokaże go któraś z polskich stacji telewizyjnej, tym lepiej. Pytania postawione przez Szakirowa są aktualne i dla nas.
Obserwuj i polub "Media-w-Rosji" na Facebooku:

Obserwuj nas na Twitterze:

Można też do nas napisać. Zgłosić uwagi, pochwalić, zapytać: mediawrosji@gmail.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz